top of page
Matkaautod-ja-matkabuss-mere-ääres.jpg

Seminariprogramm 2025

CaravanFesti seminariprogrammi toome teieni reedel (2.mail) ja laupäeval (3.mail). Seminariala asub ka seekord Vanamõisa vabaõhukeskuse palksaalis.

Reede, 2. mai (soome keeles)

12.30 Eesti pärlid (soome keeles) – Elina Aro-Ojapelto, Kesk-Eesti Giidid MTÜ

Elina on Eestile südame kaotanud soomlanna, kes viimased 30 aastat on elanud siinpool Soome lahte. Elinal on üle 40-aastane kogemus turismivaldkonnas töötamisel, sellest 17 aastat on ta muuhulgas spetsialiseerunud just karavaniturismile. Meie külalistele Soomest annab Elina seekord pikema ülevaate Eesti pärlitest.

13.30 Baltikumi reisiviktoriin mõnusate auhindadega (soome keeles) – Markku Lehtonen, Camping Pikseke   

 

Kas tunned Eestit ja Baltikumi kui oma viit sõrme? Pane oma teadmised proovile lõbusas viktoriinis, mille on koostanud Piksekese kämpingu peremees Markku! Soomest pärit, kuid alates 1996. aastast Eestis elav Markku on kokku pannud põnevad küsimused, mis viivad sind avastama meie piirkonna üldteadmiste, ajaloo ja reisimise maailma. Ja mis kõige parem – parimatele vastajatele on varuks eriti mõnusad auhinnad!

Paus 1 tund

15.30 Turvaliselt teel: kuidas karavaniga reisides riske vähendada? (soome keeles) – Meelis Adamson, Matkasuvilad.ee 

 

Meelis Adamsoni karavanikogemus sai alguse juba enam kui 40 aastat tagasi. Selle aja jooksul on ta olnud 20 erineva matkaauto omanik ning viimased kaks aastakümmet tegutsenud aktiivselt matkaautode ja haagissuvilate müügiga Eestis. Seminaril jagab Meelis oma põhjalikke teadmisi ja isiklikke kogemusi, keskendudes küsimusele: mida saab matkaauto omanik ise ära teha, et muuta reis turvalisemaks, nii enda kui ka oma sõiduki jaoks? Juttu tuleb karavani tehnilistest täiustustest, mis aitavad tõsta turvalisust, aga ka sellest, millistele piirkondlikele eripäradele ja võimalikele ohukohtadele tasub erinevates riikides tähelepanu pöörata. Lisaks saab kuulaja kaasa hulga praktilisi nõuandeid ja soovitusi, mis aitavad reisil muretult ja kindlalt seigelda.

16.00 Avasta Kagu-Eestit (soome keeles) – Kalmer Tint, Salamaa Camping  

 

Kalmer, aktiivne mees, kogenud maailmarändur ja Salamaa kämpingu peremees, viib sind avastusretkele Kagu-Eesti südamesse! Kuigi ta on palju Euroopat avastanud, on tema süda jäänud kodukanti Taevaskotta ja selle ümbruse maagilistesse paikadesse. Ta jagab põnevaid lugusid ja väärtuslikke soovitusi nii tuntud loodusimedest kui ka peidetud paikadest Põlvamaal, Võrumaal ja Setomaal. Tule kuula ja saa inspiratsiooni oma järgmiseks reisiks! 

Laupäev, 3. mai

10.00 Karavaniga läbi Baltikumi – marsruudid, peatuspaigad ja soovitused (soome keeles) – Markku Lehtonen, Camping Pikseke 

 

Markku, Soomest pärit, kuid juba 27 aastat Haapsalus kämpingut pidanud karavanisõber, jagab praktilisi nõuandeid ja inspireerivaid ideid Baltikumi avastamiseks. Millised marsruudid valida? Kus peatuda ja millised kämpingud pakuvad parimat kogemust? Millised on kõige huvitavamad sihtkohad ja avastamist väärt paigad, mida teel olles külastada. Tule kuula ja saa häid soovitusi oma järgmiseks reisiks läbi Eesti, Läti ja Leedu!

10.30 Elamusterohked avastused Kagu-Eestis – HIia Timmi, Salamaa Camping

 

Iia on nii öelda “pärismaalane” – sündinud, kasvanud, oma pere ja äri loonud siia, Eesti kagunurka. Kogenud rändaja ja Salamaa kämpingu perenaine, kutsub sind avastama Kagu-Eesti võluvaid paiku! Giidina viib ta sind oma südamega seotud radadele Taevaskojas ja selle ümbruses, jagades haaravaid lugusid ning praktilisi soovitusi. Avastad nii tuntud looduskauneid kohti kui ka vähem teada peidupaiku Põlvamaal, Võrumaal ja Setomaal. Tule kuulama ja lase end inspireerida uueks seikluseks!

11.00 Tuleohutuse ABC matkaautodes ja haagissuvilates – Johannes Paldrok, Saku Vabatahtlik Päästekomando

 

Johannes Paldrok, Saku Vabatahtliku Päästekomando komandopealik ja MTÜ Saku Priitahtlikud Pritsimehed juhatuse liige, on olnud vabatahtlik päästja juba 13 aastat. Ta on osalenud üle 250 väljakutsel, kustutades tulekahjusid, aidanud liiklusõnnetustes ning päästnud inimesi ja loomi. Seminaril räägib Johannes matkaautode ja haagissuvilate tuleohutuse olulisusest, tutvustades peamisi riske ja kuidas neid ennetada. Ta jagab praktilisi nõuandeid tuleohutusseadmete kasutamise kohta, mida iga matkaauto ja haagissuvila omanik peab teadma. Tule kuula kasulikke nõuandeid ning uudista päästekomando masinat nii enne kui ka pärast loengut – küsimused on teretulnud!

11.30 Norra võluvad Lofoodid – automatkajate paradiis või paras peavalu? – Gaius-Nicholas Pahk ja Kati Mäesepp, seiklushimuline paar Pärnust  

 

Kati ja Gaius on elamuste janused rändurid, kel on ehk pisut omapärane nägemus matkaautost – nende koduks ratastel on tänavu 30-aastaseks saanud Mitsubishi Pajero hüüdnimega Pancho. Kuigi Panchos puuduvad moodsad mugavused, viib ta kohtadesse, kuhu tavaturist ei satu – just sinna, kus tee lõpeb ja seiklus algab. Seminaril räägivad nad, kuidas lähevad Instagrami videod türkiissinistest lahesoppidest ja dramaatilistest kaljunukkidest kokku reaalsusega. Mis on Lofootide tegelik nägu automatkaja silme läbi? Jagavad, millega tasub reisi planeerides arvestada, millised kohad on tõeliselt külastamist väärt ning annavad kaasa oma parimad soovitused marsruudi ja praktilise korralduse osas.

12.00 Põhja-Läti ja Gauja jõe piirkond (soome keeles) – Elina Aro-Ojapelto, Kesk-Eesti Giidid MTÜ

 

Elina, Eestile südame kaotanud soomlanna, on turismivaldkonnas tegutsenud üle 40 aasta ning jagab seekord põhjalikumat ülevaadet Põhja-Lätist ja Gauja jõe maalilisest piirkonnast. Millised on seal kõige huvitavamad sihtkohad, ajaloolised paigad ja looduskaunid vaated? Tule kuula ja saa inspiratsiooni, kus tasub teel olles peatuda ning mida kindlasti kogeda!

12.30 Millised hirmud takistavad meid reisimast? – Hannes Kärsna, elupõline matkamees

 

Hannes on elupõline matkamees, kelle selja taga tuhandeid kilomeetreid matku auto, tsikli ja seljakotiga. Tema nädalavahetused mööduvad teedel ja metsades, pikemad reisid viivad kohtadesse, mida kaardilgi pole. Oma teadmisi ja kogemusi jagab ta FB grupis „Autoga matkajad“, olles ka grupi administraator. Selles ettekandes räägib Hannes erinevate riikide eripäradest, et vältida ebameeldivaid olukordi. Võtab teemaks levinumad hirmud, mis reisimise ja reisi alustamisega kaasas käivad: turvalisus, ootamatud olukorrad, tehnilised mured või lihtsalt teadmatuse kartus. Jagab praktilisi nõuandeid ja nippe, kuidas neid hirme ennetada ja muuta karavaniga reisimine enesekindlaks ning rõõmupakkuvaks kogemuseks. Tõeliseks vabaduseks on vaja vaid natuke teadmisi, usaldust iseenda vastu ja valmisolekut teele asuda.

13.00 Vanlife ja distantsilt töötamine – unistuste elu või väljakutse? – Hannes Saard, diginomaad 

 

Hannes Saard on turundusagentuuri Megapiksel asutaja ja diginomaad, kes otsustas töö ning reisimise kokku miksida – ja nii ta veereski kaubikuga mööda Euroopat, samal ajal agentuuri juhtides. Kolme kuu jooksul Euroopas nägi ta ära enamiku kaugelt töötamise võludest ja valudest. Seminaril jagab ta ausalt ja humoorikalt, kui lihtne (või keeruline) on viia kokku elu ratastel ja distantsilt töötamine. 

13.30 Ühe pere lugu – elu ratastel 5 lapsega – Triinu Liis, Egon, Ithaka Mirell (10), Kelly Marite (9), Stig Johannes (7), Hugo Sebastian (4), Elias Theo (3) Elissaar, Ühe Pere Lugu

 

Meie oleme ühe pere lugu ja elame veidi teistmoodi elu – meie kodu on ratastel. Oleme koos 5 lapsega rännanud matkaautos läbi Euroopa, kogenud nii suuri seiklusi kui ka igapäevaseid katsumusi ning õppinud hindama vabadust, lihtsust ja koosolemise jõudu. Seminaril räägime, miks otsustasime kolida 1,5 aastaks matkaautosse, kuidas see elu on seni kulgenud ja mida oleme selle jooksul iseenda, pere ja maailma kohta õppinud. Jagame praktilisi nõuandeid, inspireerivaid reisinippe ja ausaid hetki elust matkaautos.

14.00 Oled ostmas või rentimas matkaautot – millele tähelepanu pöörata? – Meelis Adamson, Matkasuvilad.ee

 

Matkamine matkaautoga võib olla vabaduse tipp – aga ainult siis, kui sul on õige sõiduk. Meelis, kogenud matkaautoentusiast ja praktik, jagab oma ettekandes olulisi teadmisi ja nõuandeid, millele keskenduda enne matkaauto või haagissuvila ostu või renti. Tema pikaajaline kogemus näitab, kui palju sõltub sujuv ja mõnus reis õigetest otsustest juba alguses. Ettekandes kuuleb, kuidas hinnata, milline sõiduk vastab just sinu ja su pere vajadustele. Millised detailid kipuvad algajatel kahe silma vahele jääma, mida kindlasti reisile kaasa võtta ning mida rahulikult koju jätta.

14.30 Pere, haagissuvila ja Euroopat avastama – Martti ja Helen Paju, haagissuvila fännid

 

Martti, tarkvaraarendaja ja Instagrami konto “Sotsiaalsed Elamused” looja, on koos oma naise Heleni ja kolme lapsega kogenud haagissuvilaga matkaja, kes armastab Eestist kaugemale rännata. Seminaril jagavad Martti ja Helen inspireerivaid sihtkohti, mida koos perega avastada, ning rohkelt kasulikke nõuandeid ja praktilisi nippe, kuidas muuta ühine reis meeldivaks kogemuseks kõigile pereliikmetele. Kuidas planeerida ja valmistuda pikemateks sõitudeks? Kuidas hoida lapsed rõõmsad ja tegevuses ka Montenegro mägiteedel või Serbia maastikel, kus autos istumine võib tunduda pigem tüütu kohustus. Martti räägib oma kogemustest, jagab nippe ja toob kuulajateni selle erilise tunde, kui reisi lõppedes jääb hinge vaid üks küsimus: millal me jälle läheme?

15.00 Kämping kui nutikas valik – Kalmer Tint ja Iia Timmi, Salamaa Camping

 

Reisimine andis Kalmerile ja Iiale inspiratsiooni ning julguse hakata tegelema turismiga Taevaskojas. Nad on ühest vanast nõukogudeaegsest puhkekompleksist loonud tänaseks kaasaegse ja mõnusa kämpingu – Salamaa Camping. Oma ettekandes jagavad nad kogemusi ja selgitavad, miks on kämping ööbimiseks nutikas valik. Kämpingus ööbimine pakub turvalisust, mugavust ja selgust reisiplaanides, vähendab reisimisega seotud ärevust ning aitab hoida fookuse tõelisel seiklusel, mitte logistikamuredel. Kui sul on vähe puhkepäevi, siis on eriti oluline, et see aeg kuluks avastamisele – mitte ebamugavustega maadlemisele. Kalmerit ja Iiat iseloomustab seiklusjanu, spontaansus ning soov vältida igavat ja tavapärast. Oma karavaniga liikudes tunnevad nad, et saavad puhata kõige elamusterohkemalt. Ikka ja jälle leiavad nad end seiklemas Itaalias, mille elanike mõnus suhtumine on olnud neile suureks inspiratsiooniks. Just sellist vabaduse ja siiruse tunnet püüavad nad edasi anda ka oma kämpingus. Lisaks on nad aktiivselt kaasa löönud Eesti Kämpingute Liidu juhatuse töös ning esindanud Eestit ja Baltikumi mitmetel rahvusvahelistel messidel.

15.30 Kas minu haagiselamu on ikka terve? – Gennet Kruusement, Haagisepere

 

Gennet Kruusement on pikaaegne karavani-entusiast, kellele meeldib kõik, mis seotud autoelamute või haagissuvilatega. Tema meeskond kaubamärgiga Haagisepere on valmis aitama ka kõiki teisi nõu ja jõuga igasuguste autoelamuga seotud probleemide ennetuse ja ka tagajärgedega. Oma tänavuses ettekandes jagab Gennet kogemusi ja nõuandeid, kuidas saada aru, kas teie matkaauto või haagissuvila on ikka täie tervise juures, kuidas diagnoosi panna ning millist ravi määrata.

16.00 Karavaniga Soomes: 41 rahvusparki elamusterohkeks puhkuseks – Elina Aro-Ojapelto, Kesk-Eesti Giidid MTÜ   

 

Elina, Eestile südame kaotanud soomlanna ja kogenud turismiekspert, on töötanud reisinduse valdkonnas üle 40 aasta, neist viimased 17 aastat keskendunud just karavaniturismile. Publiku soovil räägib ta taas karavaniga Soomes reisimisest – sel korral koos ülevaatega Soome rahvusparkidest, mida on lausa 41! Ettekandes jagab Elina praktilisi nõuandeid Soome karavanikultuuri kohta, tutvustab peatuspaiku, nende erinevusi ja hinnataset. Lisaks annab ta soovitusi marsruutideks, mida ette võtta näiteks 3-päevase, nädalase või kahe nädala pikkuse reisi jooksul.

Korraldajal on õigus teha programmis muudatusi!

Haagissuvila-interjöör.jpg
bottom of page